Nasze jezioro nazywa się Gubel, znajduje się w gminie Kościerzyna .
Położone jest około 16 km od Kościerzyny w niedalekim sąsiedztwie wsi Niedamowo.
Jest to akwen o powierzchni 8 ha i średniej głębokości ok. 6 m należące do grupy jezior
typu polodowcowego. Woda w jeziorze jest bardzo czysta. Jezioro otoczone jest lasem,
od wschodu graniczy z naszym siedliskiem. Z roślinności wynurzonej dominuje trzcina
pospolita oraz grążel żółty, a z zanurzonej wywłócznik oraz rdest.
Rybostan stanowią:
karp, leszcz, lin, płoć, wzdręga, okoń, szczupak, węgorz.
Dysponujemy sporą populacją karpia, większość ryb w przedziale 8-12 kg, coraz częściej trafiają się sztuki o masie w przedziale 14-18 kg. Rekord Łowiska 18 kg.
Spinning jest tu dość popularną metodą. Trafiają się okazałe egzemplarze okoni, szczupaków.
W zbiorniku przeważają szczupaki do około 60cm długości ale trafiają się także
ponadmetrowe okazy.
Najczęściej stosowaną tutaj przynętą jest średniej oraz dużej wielkości
guma w kolorach jaskrawych ze względu na stosunkowo ciemne zabarwienie wody.
Na wędkach spławikowców i gruntowców najczęściej goszczą płocie, wzdręgi oraz po
dłuższym nęceniu, karpie liny i leszcze. Ulubione przynęty niedamowskich okazów to
wszelkiego rodzaju pelety, gotowe mieszanki ziaren, białe oraz czerwone robaki. Doskonale sprawdzają się kulki proteinowe o smakach dostosowanych do pory roku i temperatury wody.
Dysponujemy profesjonalnym łodziami wędkarskimi przeznaczonymi dla 4 osób. Łodzie wyposażone są w wiosła lub silniki elektryczne w zależności od wymagań klienta.
ZASADY WĘDKOWANIA i zachowania się w łowisku:
Regulamin wędkowania karpiowego
1. Rozpoczęcie wędkowania jest możliwe TYLKO I WYŁĄCZNIE po uprzednim umiejscowieniu niezbędnego sprzętu do obsługi ryb w miejscu trójnogu (duży podbierak, mata z bokami lub kołyska, worek do ważenia, waga, środek do dezynfekcji).
2. Zakazuje się stosowania własnej kukurydzy, konopii i orzecha tygrysiego oraz zanęt na bazie chleba. Stosować tylko i wyłącznie prawidłowo spreparowaną kukurydzę, konopię i orzech tygrysi dostępne w handlu. Pozostałe ziarna (bobik, łubin, rzepik itp.) należy pokazać do sprawdzenia opiekunowi łowiska przed wjazdem na stanowisko.
3. Wprowadzony zostaje dzienny limit stosowania kukurydzy w ilości do 10 kg, orzecha tygrysiego do 3 kg, konopii do 5 kg, innych ziaren do 3 kg (zatwierdzonych przez opiekuna łowiska).
4. Dozwolone jest korzystanie z łódek zdalnie sterowanych.
5. Zakazuje się stosowania ciężarków ołowianych i innych wykonanych ze stopów metali ciężkich.
6. Dozwolone jest stosowanie jedynie haków z mikrozadziorem lub bezzadziorowych.
7. Zakazuje się stosowania więcej niż jeden hak na jedną linkę główną.
8. Zakazuje się stosowania żyłek o średnicy powyżej 0,35 mm jako linki głównej.
9. Zakazuje się stosowania żyłek mono o średnicy powyżej 0,33 mm jako linki głównej.
10. Zakazuje się stosowania plecionki jako linki głównej.
11. Zakazuje się stosowania strzałówek z plecionki o długości większej niż dwukrotność wędziska.
12. Zakazuje się łączenia leadera z linką główną stosując krętlik lub inne łączenie, które uniemożliwia uwolnienie się ciężarka po zerwaniu zestawu.
13. Zakazuje się stosowania rurek antysplątaniowych jako leader, do mocowania koszyczka lub ciężarka.
14. Zakazuje się stosowania zestawów, które po zerwaniu się linki głównej – uniemożliwią rybie pływanie bez ciężarka (np. w zestawach rzutowych – przypon musi się wypiąć; w zestawach klasycznych – ciężarek musi się wypiąć przez zastosowanie bezpiecznego klipsu lub zrywki).
15. Zakazuje się dokręcania hamulca walki do oporu, pozostawiając możliwość wysuwania się żyłki.
15. Hol ryby należy przeprowadzić w taki sposób, aby nie rozciąć jej pyska.
17. W przypadku stosowania zestawów samozacinających nie należy wykonywać gwałtownego i silnego zacinania.
18. Obowiązuje BEZWZGLĘDNY zakaz zabierania ryb.
19. Zabranie ryby skutkować będzie naliczeniem opłaty w wysokości 1000 zł/kg. Zapłata ceny nie wyklucza dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych. Cena ryby nie podlega w takim wypadku zaliczeniu na poczet odszkodowania.
20. Używanie środka pływającego (łodzi, pontonu itp.) wymaga założenia przez każdego z pasażerów kapoku ratunkowego, tylko i wyłącznie atestowanego. Ponadto używanie środka pływającego od zmierzchu do świtu wymaga co najmniej jednej latarki oświetlającej środek pływający.
22. Każdy wędkarz jest uprawniony do pływania środkiem pływającym, sondowania dna i holowania ryby tylko i wyłącznie w obszarze, który jest przypisany do wykupionego zezwolenia. Zakazane jest jakiekolwiek przekraczanie granic tych stref.
23. Korzystanie ze środków pływających odbywa się na własną odpowiedzialność użytkownika.
24. Zabronione jest wędkowanie w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków psychotropowych.
25. Jeśli jesteś samemu na stanowisku, pomyśl, aby zorganizować sobie pomoc w przypadku holu ryby (np. prośba o pomoc wędkarza z sąsiedniego stanowiska).
26. Wypożyczony na Łowisku sprzęt po zakończonym wędkowaniu należy oddać do sprawdzenia. Jeżeli okaże się uszkodzony, a wcześniej uszkodzenie nie zostało zgłoszone, koszty naprawy ponosi osoba korzystająca w czasie łowienia. W przypadku uszkodzenia wypożyczonego sprzętu strony zgodnie, z góry, ustaliły następujące ceny rekompensaty:
a. Podbierak – 200 zł
b. Silnik elektryczny – 900 zł
c. Akumulator żelowy – 900 zł
Zasady postępowania ze złowioną rybą
1. Każdą doholowaną do brzegu lub łodzi rybę należy podebrać odpowiedniej wielkości podbierakiem.
2. Rybę wyciąganą ze zbiornika należy DELIKATNE lądować na odpowiedniej do tego macie lub kołysce, następnie od razu zważyć. Niedopuszczalne jest wyciąganie ryby z wody na pokład łodzi (nie dotyczy spinningu z łodzi).
3. Podczas przebywania ryby na macie lub w kołysce należy pamiętać o jej polewaniu wodą na bieżąco nabieraną ze zbiornika. Większe ryby umieszczane w kołyskach należy zalać w kołysce bezpośrednio po jej umieszczeniu. Nie zalewać wcześniej wodą kołyski, ponieważ zwiększy to jej temperaturę. W dni słoneczne należy pamiętać o nagrzewaniu się kołyski, którą co jakiś czas należy schłodzić wodą.
4. W celu zważenia ryby należy skorzystać z przeznaczonego do tego worka do ważenia. Pamiętaj, aby zabezpieczyć worek przed wyskoczeniem ryby (zamknięcie zamków) oraz upadkowi (umiejscowienie maty lub kołyski pod miejscem ważenia).
5. Zakazuje się wkładania ryb do jakichkolwiek siatek. Każdą złowioną rybę bezwzględnie i w sposób bezpieczny z powrotem wypuszczamy do wody .
6. Należy pamiętać o konieczności zdezynfekowania miejsca ukłucia, a także wszelkich ran lub innych zmian skórnych. Nie spryskujemy skrzeli ryby! Nie dotykamy palcami skrzeli ryby!!!
7. W sytuacji złowienia: ryby z wyraźnymi uszkodzeniami, ryby z niepokojącymi zmianami skórnymi (owrzodzenia, wysypki, guzy itp.), ryby zachowującej się w nienaturalny sposób należy bezzwłocznie powiadomić opiekuna Łowiska oraz przetrzymać rybę w specjalnie do tego przeznaczonym worku w wodzie do czasu jego przybycia.
8. Nie maltretujemy ryb poprzez obijanie, przytulanie, długie sesje zdjęciowe czy inne zbędne czynności. Uważaj, aby nie dotknąć palcami skrzeli ryby i nie uciskać jej brzucha. Podnosząc rybę do zdjęcia zawsze trzymaj ją jedną ręką między płetwą odbytową a płetwą ogonową, a drugą ręką między płetwami piersiowymi delikatnie przytrzymując jedną płetwę piersiową między palcami. Jeśli nigdy nie pozowałeś do zdjęcia z rybą powyżej 5 kg poproś opiekuna Łowiska o pomoc.
9. Nie wolno trzymać ryb za płaty skrzelowe.
10. Zdjęcia z rybą mogą być wykonywane tylko i wyłącznie nad przepisową matą lub kołyską unosząc rybę niewiele ponad matę. Nie wstajemy z rybą w rękach.
11. Przebywanie ryby poza wodą zostaje ograniczone do niezbędnego minimum. Pamiętaj, zdrowie ryby jest najważniejsze!
12. Jeśli zauważymy, iż ryba stoi przy brzegu (nie odpływa) należy w bezpieczny dla siebie sposób spróbować delikatnie „przewentylować” rybę, tzn. chwytając ją za płetwą ogonową i delikatnie popychać rybę do przodu i do tyłu, aby woda przepływała przez skrzela dotleniając w ten sposób rybę. Należy to robić na odpowiednio głębokiej wodzie, aby cała ryba była zanurzona i nie pływała w zmąconej wodzie i nie ocierała o dno zbiornika. Jeśli ryba nie reaguje, należy bezzwłocznie powiadomić o tym opiekuna .
13. Za przetrzymywanie ryb w wodzie na uwięzi bez zgody opiekuna Łowiska (w workach, siatkach itp.) Łowisko ma prawo do naliczenia opłaty manipulacyjnej w wysokości 300 zł.